Menu

Genealogia rodziny Szczepaniak i spokrewnionych

Stronę tą utworzyłem w celu popularyzacji poszukiwań genealogicznych. Kieruje ją w szczególności do osób, których przodkowie mieszkali w okolicach Grójca, Nowego Miasta i Rawy Mazowieckiej. Zapraszam też tutaj:

Nazwisko lub przezwisko Kurczaba

szchepan

Witam,

 

Tym razem kilka słów o przezwisku (lub nazwisku) pod którym dwukrtonie (w1833 roku w Paprotnii parafii Sadkowice oraz w 1846 w miejscowości Rosocha w parafii Nowe Miasto nad Pilicą).

W pierwszym przypadku dotyczy ono Antoniny z domu Szczepaniak, córki Józefa Szczepaniaka urodzonej w Petrykozach w parafii Lutkówka w 1809. Żony Pawła Mastalerczyka (ślub w Lubanii w 1829 roku).

Paweł i Antonina mieli kilkoro dzieci, urodzonych w parafiach Sadkowice, Lubania i Błędów ale tylko drugie dziecko (pierwsze urodzone w Paprotni w parafii Sadkowice ale zaledwie 2 km od Trębaczewa w parafii Lubania, w którym do tej pory żyli i z której pochodzi ród Szczepaniaków) pojawia się pod naziwskiem Antoniny: Kurczabianka. Tu link do aktu (nr 48):

 

http://szukajwarchiwach.pl/49/457/0/-/14/skan/full/gpOL5IJbOb2HffQlwm1cYQ

 

W Paprotni od przynjamniej dwóch lat mieszka brat Antoniny: Jan, a rok później jej młodsza siostra poślubiła Michała Kielińskiego. Rodzeństwo nosi nazwisko Szczepaniak i nie ma tam wzmianki o nazwisku/przezwisku Kurczaba.

 

Po 13 latach przerwy i setkach akt, w których moja rodzina występuje pod nazwiskiem Szczepaniak lub Szczepański (głównie parafie Sadkowice, Lubania i Błędów ale też okoliczne) nazwisko Kurczaba wraca w akcie zgonu głowy rodu: Józefa i dwóch świadków synów zmarłego: Marcina i Józefa. Jóżef Szczepaniak umiera w drodze do domu w polu na pograniczu parafii Nowe Miasto i Lubania, ale jeszcze po stronie Mazowieckiej i jest odnotowany w księdze zgonów NMnP w 1846 roku (akt 99) i jest określony jako żebrak a synowie jako "za parobka służacy" (w rzeczywistości Józef starszy przekazał synom gospodarstwo, które do dziś jest w rękach potomków Józefa młodszego):

 

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.php?ar=3&zs=1604d&sy=1846&kt=3&plik=096-099.jpg#zoom=1&x=1971&y=2332

Gdybyście się natknęłi na naziwsko/przewisko Kurczaba lub na producenta/sprzedawcę Kurczab w okolicach Nowego Miasta i Rawy w I połowie XIX wieku (lub wcześniej) to dajcie proszęznać.

 

Pozdrawiam

Tomasz Szczepaniak/Kurczaba

 https://genealodzy.pl"> <img src="https://genealodzy.pl/images/ptg350x50.jpg">

 

© Genealogia rodziny Szczepaniak i spokrewnionych
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci