Menu

Genealogia rodziny Szczepaniak i spokrewnionych

Stronę tą utworzyłem w celu popularyzacji poszukiwań genealogicznych. Kieruje ją w szczególności do osób, których przodkowie mieszkali w okolicach Grójca, Nowego Miasta i Rawy Mazowieckiej. Zapraszam też tutaj:

Podsumowanie po roku badań genealogicznych.

szchepan

Witam,

Dziś krótki wpis podsumowujący rok moich badań genealaogicznych.

 

Przez ostatni rok skupiłem się na badaniu swoich przodków w linii męskiej, czyli noszacych moje rodowe nazwisko Szczepaniak.

Po przebrnięciu przez przełom XIX i XX wieku, gdy urodził się mój pradziadek a jego rodzina wyemigrowała z rodzinnych stron nad Dolną Pilicą do rozwijającej się i potrzebującej rąk do pracy Warszawy, udało mi się dotrzeć do mojego praprapraprapradziadka - urodzonego około 1775 roku Józefa Szczepaniaka.

Gdy dotarłem już do ściany jaką był  brak łatwodostępnych skanów akt sprzed Kodeksu Napoleona, zacząłem poszukiwania w bocznych liniach Szczepaniaków. W ten sposób odkryłem dwie gałęzie Szczepaniaków pochodzących od wspomnianego Józefa (boczne gałęzie dwóch braci mojego przodka) - jedna (Józefowa młodsza) na pewno nadal istnieje z nawiskiem Szczepaniak i cały czas "trzyma się" gniazda rodowego w parafii Lubania. Druga (Janowa) prawdopodobnie też jest kontynuowana przez rodziny zamieszkujace dziś okolice Piaseczna oraz Oławy (DlnŚląskie).

Ja i moje dzieci jesteśmy prawdopodobnie jedynymi kontynuatorami linii Szczepaniaków pochodzącej od syna Józefa - Marcina, chociaż możliwe, że istnieją jeszcze bliżej spokrewnieni ze mną Szczepaniakowie osiedli w okolicach Białogardu (Lulewiczki). Są to potonkowie brata mojego pradziadka - Władysława Szczepaniaka.

Dodatkowo udło mi się zidentyfikować spokrewnionych z moim najstarszym przodkiem styjów i braci stryjecznych.

Nie udało się natomaist ustalić czy brat mojego Jóżefa, szewc MAciej pozostawił jakiekolwiek dzieci z przynajmniej dwóch małżeństwa jakie zawarł. NAtomiast siostra tej dwójki ma żyjących do dziś potomkó, którzy oczywiście nosza już inne niż Szczepaniak nazwisko.

 

Wracając do stryjów: udało się zidentyfikować stryja Antoniego, który miał 2 córki i 4 synów. Pech chiał, że dwóch z nich oraz jedyny ocałały syn trzeciego syna wyjechali do Warszawy i "zmienili" nazwisko na Szczepanski. Również potomstwo czwartego w większosci poprzechodziło na brzmiące bardziej szlachecko nazwisko Szczepański. Potomkowie wszystkich 4 linii Antoniego prawdopodobnie żyją do dziś nie świadomi pokrewieństwa ze mną :-)

Ale udało mi się znależć także Krewnego (brata Józefa lub jego brata stryjecznego) o imieniu Bartłomiej - potomkowie jego do dziś zamieszkują okolice Lubani jaki i w Warszawie.

 

Oprócz Szczepanikaów udało mi się odnależć wszystkich 16 prapradziadków (nazwiska: Szczepaniak, Zakrzewski, Stępniak, Bazyl, Rosiński, Grotek, Sobczak, Postek, Zendak, Ferenc, Jakubczyk, Sikora, Kołacz, Stańczak, Sławiński, Śliwiński) mojego pradziadka Bolesława Szczepaniaka oraz kilkoro z przedstawicieli kolejnego pokolenia. Co ciekawe, mimo, ze dzieli ich cały wiek i 4 pokolenia wszyscy pochodzili z wsi w promieniu do 20km od Nowego Miasta nad Pilicą.

 

Rozbudowałem też kilka linii bocznych, także w linii żeńskiej ( w tym ciotek, sióstr i córek moich najstarszych przodków). Najbardziej rozbudowane linie to nazwiska: MAstalerz/MAsztalerski, Kieliński, Pawlak, Walczak, Strulak, Michalak, Sowik, Szczepański-Pietrzak).

W sumie baza osób w moich zasobach przekroczyła już tysiąc rekordów (głownie są to osoby z XIX wieku, z parafii Lubania i Błędów).

Dodatkowo zaangażowałem się w indeksację metryk dla witryny genalodzy.pl Udało mi się zindeksować dostępne dane z parafii Lubania z lat 1808-1858 (z dość sporymi dziurami), parafię SKuły (urodzenia i śluby po 1826 roku) oraz częśc łącińskich, XVIII wiecznych wpisów w parafii Błędów.

Dla parafii Luabnia mam dość bogatą listę nazwisk, świadków występujących w aktach ze wszystkich zindeksowanych przez mnie akt oraz z allegat (z informacjami o wieku pokrewieństwie, zawodzie etc).

 

Jeżeli ktokolwiek miałby jakieś zapytania do mnie to najlepiej jest się ze mna kontaktować przez e-mail tszcze@wp.pl

 

 Pozdrawiam

 

Tomasz Szczepaniak

 

 

 

© Genealogia rodziny Szczepaniak i spokrewnionych
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci